Na co zwrócić uwagę przy budowie ogrodu zimowego?

Wiele osób marzy o tym, by przez cały rok móc zachwycać się bujną zielenią i promieniami słońca. Decydując się na oranżerię przydomową, warto jednak dokładnie przemyśleć kilka kwestii, by przestrzeń ta była funkcjonalna. Na co zwrócić uwagę przy budowie ogrodu zimowego? Wybór odpowiednich materiałów Nie warto iść na kompromisy, ponieważ zastosowanie elementów konstrukcyjnych niskiej jakości negatywnie wpłynie na wygląd oraz walory użytkowe Twojej oranżerii. Najbardziej polecane są profile aluminiowe, które odznaczają się doskonałą odpornością na korozję. Zapewniają również odpowiednią szczelność i izolację cieplną. Przy budowie ogrodu zimowego należy zwrócić szczególną uwagę jego fundament. Powinien być wykonany ze zbrojonego betonu, który pozwala na otrzymanie właściwej izolacji termicznej i ochrony przed zawilgoceniem. Nie bez znaczenia pozostaje też wybór drzwi i okien. To od ich jakości i właściwości zależeć będzie finalny wygląd oranżerii. Warto zastosować kilka systemów przesuwnych lub podnoszono-przesuwnych, które podniosą funkcjonalność ogrodu zimowego.

Wybór najlepszej lokalizacji

Aby Twój ogród zimowy zachwycał przez cały rok, już na etapie budowy trzeba zwrócić uwagę na jego docelowe zastosowanie. Położenie tego pomieszczenia uzależnione jest bowiem od funkcji, jakie ma ono pełnić.

- Strona wschodnia polecana jest, jeżeli w oranżerii chcesz urządzić pracownię lub jadalnię.

- Strona zachodnia oznacza duże nasłonecznienie latem, zatem nie będzie to dobre rozwiązanie dla osób chcących w oranżerii urządzić biuro. Będzie to jednak odpowiednie miejsce do hodowli roślin zimą.

- Strona południowa niemal zawsze oznacza konieczność instalacji dodatkowej ochrony przeciwsłonecznej i wentylacji, co należy wziąć pod uwagę w kosztorysie takiej inwestycji.

- Strona północna zapewnia równomierne oświetlenie przez większość dnia, będzie więc odpowiednia do zaaranżowania biura czy czytelni.

Jeżeli marzysz o budowie zimowego ogrodu, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę na etapie projektu i wykończenia, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Doradcy udzielą odpowiedzi na wszelkie pytania i pomogą w wyborze najlepszych rozwiązań dla Twojej przydomowej oranżerii.