Okucia w stolarce okiennej

Decydując się na budowę domu lub remont dużą wagę przykładamy do wszelakich detali, nie inaczej jest w przypadku okien. Okucia się istotnym elementem, ponieważ to one gwarantują nam utrzymywania szczelności, bezproblemowe otwieranie, uchylanie i zamykanie. Dlatego warto poznać ich podstawowe parametry, które postaramy się jak najlepiej przedstawić w tym artykule.

Nowoczesne okucia

Jednym z istotnych elementów, na które musimy zwrócić uwagę podczas wyboru jest sposób w jaki będziemy mogli otwierać nasze okna. Na rynku dostępne jest pięć standardowych wariantów:

  • uchylne,
  • rozwierane,
  • rozwierano-uchylne,
  • przesuwne (dostosowane do okien tarasowych),
  • z funkcją wietrzenia na 6-tkę (m.in. marka Winkhaus).

Model rozwierano-uchylny jest najchętniej wybieranych w przypadku standardowych okien, ponieważ pozwala zarówno na swobodne otworzenie okna oraz dokładne przewietrzenie pomieszczeń, jak i na uchylenie. Produkty tego typu mogą być dostosowane zarówno do ramy z aluminium, z drewna, jak i tworzyw sztucznych. Pozostałymi funkcjami omawianych produktów są:

  • ochrona przed włamaniem, w przypadku oznaczenia m.in. klasą WK1,
  • mikrowentylacja, której głównym zadaniem jest usuwanie wilgoci i zniwelowanie parowania okien.

Co więcej, poszczególne modele oferowane przez markę Winkhause wyposażone są w także dodatkowe funkcje takie jak ochrona przeciw insektom (wąska szczelina przy obwodzie uniemożliwiająca przedostanie się owadów).

Okucia ukryte

Tego typu modele są swoistym ukłonem w stronę minimalizmu. Okna tego typu cechują się prostotą i elegancją, co więcej wpasowują się w nowoczesne koncepcje budowlane. Okucia takie są wytrzymałe i łatwe do czyszczenia. Niemniej jednak cechą szczególnie wartą uwagi jest zniwelowanie ryzyka włamania. W modelach tego typu zawiasy są ukryte, a to znacząco utrudnia działanie osób niepożądanych.

Postaw na bezpieczny dom

Okucie w stolarce są istotnym elementem, który zapewni Ci bezpieczeństwo i funkcjonalność, rozważając zmianę lub zakup nowych modeli, najlepiej postawić na nowoczesne technologie, które pozwolą na długie i komfortowe użytkowanie.